Çağdaş Dünyada Büyüye bakış

19. yüzyılda sanayi devrimi, bilgiye daha kolay şekilde erişebilinmesi, maddeciliğin ön plana çıkması büyücülüğü batıl inançların rafına iyice yerleştiriyor. Metafizik bir gündem varsa -ki vardır- o gündem, daha aydın, daha kültürel ve felsefi yaklaşımlarla daha çok içeriklikte, Estoizm’de odaklanıyor. İki Dünya savaşı geçiren 20.yüzyıl, oldukça şaşırtıcı -ama anlaşabilen- bir şekilde büyücülüğü yeniden gündeme getiriyor. Tahminlere göre bugün İngiltere’de beş ile on bin faal (ve yasal) büyücü vardır. ABD’de bu sayı en azından ikiye katlanıyor.

Her ne kadar Batı, büyücülüğü 16. ve  15. yüzyıllarda  arıyorsa da gerçek ve yakın kökenlerini, Prof. Margaret Murray’ın The Witch Cult in Western Europe adlı kitabında ve İngiliz Gerald Gardner’in çalışmalarında bulabiliriz.

Murray’ın kuramları bugün bir hayli tartışılıyor, Gardner ise halen çağdaş büyücülüğün bir dönüm noktası sayılıyor. Her iki çizgide ise ağırlık kazanan Ak büyü ve cadıcılığın, eskilerden kalma, bir çeşit karşıt inanç, alternatif inanç ve öncü feminist hareketi olduğu düşüncesidir.

Ruhçuluk, antropoloji ve folklor ile ilgilenen emekli gümrük memuru Gardner, 70 yaşında iken yayınladığı Withcraft Today, 1954 kitabında hem Murray’ın tezine bağlanıyor hem de büyücülüğün halen mevcut olduğunu, kendinin de bir örgütün üyesi olduğunu açıklıyor. 50’li yıllarda Gardner’in yazdıkları bir çeşit zincirleme  tepki yaratıyorlar, konu ile ilgilenenler git gide artıyorlar. Ak büyüye yönelik örgütler ve bireysel çalışmalar artıyor, ayinler sürekli düzenleniyor ve “Eski Din” 20.yüzyıla yerleşiyor.

 

20.yüzyılın teşkilatlandırılmış büyücülüğü Ak Büyüye odaklanıyorsa da, tercihen, kara ve kızıl tonlamalar hiç eksik değildir. Özellikle 70’li ve 80’li yıllarda Avrupa’nın birçok büyük kentinde, Londra’da, Paris’te, Milano’da mezarlıklar basılıyor, mezarlar açılıyor, tabutlar kırılıyor, cesetler, kemikler ortaya dökülüyor. İbadete kapalı, eski, kısmen yıkık kiliselerde siyah mumların ışığında ayinler düzenleniyor, kara kediler, kara horozlar kesiliyor, kanlar akıtılıyor.

Dünya’da büyücü örgütlerinin sayısı kabarıyor, dergilerde, gazetelerde büyücüler, falcılar, medyumlar sahife dolusu ilanlar veriyorlar ve televizyon ekranlarında “resmi” cadılar program yapıyorlar, kitaplarını tanıtıyorlar. Ak, kara veya kırmızı her türlü  büyücülük gündemde yerini koruyor, medyatik oluyor, şu veya bu şekilleri ile pagan gelenekleri çağdaşlaşıyor. En çok göze batan, dikkati çeken bugünün cadılarıdır: genç, güzel, alımlı ve çoğunlukta çıplak.

Ne yazık ki, toplumların birçok katmanlarında insanın en eski  devirlerinden kalma bir alışkanlık, dinlerin yasaklarına ve bilimin uyarılarına rağmen, Çağdaş Dünya da sürmektedir.

15 Comments

 1. Sinop merkezden ben Derya Gümüş. selamun aleyküm sayfanız süper ötesi iyi, twitter da paylaştım 17-06-2017 06:17:12

 2. Yozgat merkezden ben Aslan Bey. Slm siteniz ciddiyim çok güzel, şukuladım 18-06-2017 07:10:39

 3. Rize merkezden ben Derya Gümüş. selam arkadaşlar siten valla çok hoşuma gitti, teşekkürler 19-06-2017 06:33:07

 4. İşte gerçek medyum nasılda belli oluyor diğerleri gibi klişe bilgi değil hakiki bilgiler var burada.

 5. Kocaeli merkezden ben Ahmet Karaca. Selam paylaşım inanın ki harika, arkadaşıma tavsiye ettim 21-06-2017 07:41:46

 6. İşte gerçek medyum nasılda belli oluyor diğerleri gibi klişe bilgi değil hakiki bilgiler var burada.

 7. İşte gerçek medyum nasılda belli oluyor diğerleri gibi klişe bilgi değil hakiki bilgiler var burada.

 8. Mersin merkezden ben Fatma Yıldız. Merhaba sayfanız cidden çok güzel, tebrikler 27-06-2017 05:10:27

 9. İşte gerçek medyum nasılda belli oluyor diğerleri gibi klişe bilgi değil hakiki bilgiler var burada.

 10. Kırklareli merkezden ben Neriman Kaya. Merhaba sayfanız süper ötesi çok hoşuma gitti, twitter da paylaştım 30-06-2017 09:33:23

 11. Aydın merkezden ben Elif Koca. Selamlar siteniz vallahi çok güzel, abone oldum 21-07-2017 03:34:53

Leave a Response