Üçlü vefkle huddam elde etmek için

Hüccetül slam mam Gazali r.a. üçlü vefkle huddam elde etmek için söyle bir açıklama yapmıstır.
Bir kimse üçlü vefkle riyazat yaparak huddam elde etmek isterse, önce seyhinden izin (icazet) almalıdır. zinsiz olarak yaparsa faydasını göremedigi gibi büyük zararı dokunur.
Çarsamba günü baslayarak 17 gün riyazatlı olarak oruç tut. Onyedinci gün olan Cuma günün gecesi yatsı namazından sonra halvete gir ve oldugun yeri Lüban ile buhurla. Yedi gece ve gündüz halvette iken hergece ve gündüz su evradı serifi binbir defa oku:

Yâ hamîdel feâli zalemni alâ cemî-ı hakkihi bi lutfihi azemtü
billâhi yâ atrâkîl aksemtü billâhi yâ rûyâîl.
Bu tertip üzere yedi gece ve gündüz ameline devam et. Cuma gecesi rüyanda iki ruhani gelir. O ruhanilere isimlerini sor. Onlar sana isimlerini söylerler. Sende üçlü vefkin kutup (son) hanesine ismini ilk söyleyen ruhaninin, ikinci ruhaninin isminide onun altına (Vasat hanesi) yazarsın.
Vefkin sekli budur:

Üçlü vefki misk ve zaferan ile yazarsın. Vefke koyacagın ismin adedi yirmi (20) dir. Vedûd veya Bedûh ismide olabilir. Bunu seyhinden izin aldıgın zaman hangi isim oldugunu ve hangi ismi vefke koyacagını ögrenirsin.
Vefkin yapılısı:

Vefke koyacagın Hâdi isminin sayısal karsılıgı olan 20 adedini üçlü vefkin kaidesine göre bu adetten 12 çıkardık,
8 kaldı. Üç (3) e böldük, kesirde iki (2) kaldıgı için üçlü vefkin ikinci kaidesine göre Hâdi ismini vefkin vasat hanesine yazar ve ismin adedinden birer eksilterek, vefkin birinci hanesine kadar ineriz.
Yine ismin adedine birer zamla altıncı haneden dokuzuncu haneye kadar çıkarak vefki tamamlarız. Vefki üzerimizde tasıyacagımız için unsuru havadır. Onun için vefkin hava unsurunu yaparız.

Kaynak: Denizli’li Bilal Hoca

Leave a Response